Skånes FF satsar på matchvärdar
I dagarna blev det klart att Skånes FF kommer att införa en ny satsning. Det innebär numera att alla ungdomslag runt om i Skåne ska tillsätta en matchvärd på ungdomsmatcherna.
Emma Nilsson: "Äntligen vann vi"
Höllvikens GIF gick inte vidare bland seniorerna, men idag fick klubben revansch när man deltog i F17 klassen och vann i finalen med 4-3 över IFK Nyköping. Vi har varit i kontakt med Emma Nilsson.
Trots kyla så blev det cup i Vellinge
Idag var det riktigt kallt, speciellt på morgonen. När första matchen drog igång så var det minus 13 grader men det var inget hinder för Vellingecupen.
Anders Lundell: "Vi kände oss starka inför finalen"
Föreningen Västra Ingelstad IS hade aldrig vunnit i Skånecupen. Men den 6/1 var det dags för den första segern. Det var klassen P10 som besegrade IF Limhman Bunkeflo med 5-4 efter förlängning i finalen. Fotbollskåne har varit i kontakt med guldtränaren, Anders Lundell som berättar om matchen.








